Drętwienie rąk w trakcie snu
Wiele osób ma często problem z drętwieniem rąk w trakcie snu, co sprawia, że rano może towarzyszyć temu uczucie zdrętwiałych, ciężkich rąk, a nawet pewnego rodzaju dyskomfort i bolesność. Jak sobie z tym radzić i jakie są przyczyny takich dolegliwości?
Skąd bierze się drętwienie rąk w czasie snu?
Problem drętwienia kończyn w trakcie snu dotyczy wielu osób, a przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być dość złożone. Drętwienie jest objawem chwilowego niedokrwienia kończyny bądź ucisku poszczególnych nerwów po długotrwałym leżeniu w niewygodnej pozycji. Drętwienie często wynika ze źle dobranego, zbyt twardego materaca do spania. Jednak przyczyna problemu może leżeć zupełnie gdzie indziej i być może jest to zaburzenie wynikające z rozwijającej się w organizmie patologii, lub sygnał ostrzegawczy od organizmu, że są jakieś problemy z układem krążenia czy zaburzenia neurologiczne. Jeśli mrowienie rąk i uczucie zdrętwienia kończyn w trakcie snu jest przewlekłe i masz pewność, że nie śpisz na zbyt twardym materacu, warto zasięgnąć opinii lekarza specjalisty.
Drętwienie rąk można podzielić odpowiednio na drętwienie ostre, gdy pojawia się szybko i równie szybko ustępuje, można też mówić o drętwieniu przewlekłym, gdy to uczucie pojawia się stale lub okresowo, co jakiś czas ustępując, tylko po to, aby po pewnym czasie wrócić. Drętwienie kończyn najczęściej pojawia się w nocy w trakcie snu, choć takie przypadki zdarzają się też w trakcie dnia i nie są związane ze snem czy materacem do spania.
Drętwienie rąk od strony medycznej
W trakcie snu oraz podczas poranku zaraz po przebudzeniu nasz układ autonomiczny ma zmniejszoną aktywność, przez co dochodzi do rozluźnienia całego ciała i wyciszenia umysłu, dlatego właśnie w nocy czy rano po przebudzeniu można najłatwiej zaobserwować takie objawy. Niekiedy problem drętwienia może wynikać z poważniejszych zaburzeń czy dolegliwości zdrowotnych, takich jak:
- choroby serca i niewydolność układu krążenia,
- nieprawidłowe stężenie elektrolitów (głównie potasu, wapnia i magnezu),
- zaburzenia neurologiczne,
- zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
- różne uszkodzenie nerwów obwodowych, neuropatie,
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS),
- stwardnienie rozsiane (SM),
- różnego rodzaju zaburzenia psychiczne (depresja, dystymia, hipochondria),
- inne choroby autoimmunologiczne.
Kiedy do lekarza?
Pacjenci rzadko kiedy idą do lekarza głównie z powodu problemów z drętwieniem. Częściej jest tak, że taka informacja pojawia się w wywiadzie przy okazji innych dolegliwości, czasami pacjenci sami zgłaszają swojemu lekarzowi taki problem, a kiedy indziej jest to efekt zapytania lekarza, który szuka rozwiązania innego problemu, czy jego źródła i tutaj informacja o drętwieniu kończyn może być cenną wskazówką. Kiedy problem drętwienia i mrowienia jest na tyle poważny, że należy udać się do lekarza? Przede wszystkim warto obserwować ciało, czy mrowienie pojawia się regularnie, czy może w określonej pozycji spania? Czy ustępuje po zmianie pozycji? Jeśli nie, może być to objaw choroby wieńcowej czy zawału serca, zwłaszcza, jeśli drętwienie jest tylko po lewej stronie, dodatkowo towarzyszy mu ból, duszność, uczucie kołatania serca czy wrażenie silnego lęku.