Polska społeczność w Chicago
Chicago jest domem dla prężnej polskiej społeczności, która jest integralną częścią kultury tego miasta od pokoleń. Polska populacja Chicago jest jedną z największych na świecie poza granicami Polski, wprowadzając dumną polską tradycję, opcje gastronomiczne i historię do każdego zakątka Chicago.
Polska społeczność w Chicago zaczęła się formować około 1850 roku, kiedy duże fale imigrantów zaczęły migrować do tego obszaru. Imigranci ci osiedlali się w całym mieście, tworząc polskie dzielnice w kilku różnych miejscach. Wiele z nich skupiało się na zachodniej stronie miasta, na obszarze, który stał się znany jako „Old Polonia”. Serce Old Polonia znajdowało się w miejscu, gdzie przecinają się Division, Milwaukee i Ashland Avenues.
Dziś miejsce to nadal jest znane w ten sposób i jest dobrym punktem wypadowym do całodziennego odkrywania polskiej historii Chicago. Zaraz po drugiej stronie ulicy zauważysz pierwszy punkt rozpoznawczy wskazujący, że jesteś w polskim centrum – Podhalanka, oldschoolowa restauracja serwująca domowe polskie specjały. Zatrzymaj się tam, aby napełnić się parującymi porcjami pierogów, kiełbasy, zup, placków ziemniaczanych i wielu innych. Następnie udaj się do Parku Pułaskiego, nazwanego tak na cześć polskiego bohatera z czasów wojny secesyjnej. Znajdziesz tam uroczą zieloną przestrzeń wypełnioną spacerującymi rodzinami, zabytkowy dom polowy i bezpłatny basen publiczny.
Stanisława Kostka, często nazywanego ojcem założycielem chicagowskiej Polonii. Pod koniec 19 wieku prowadził on największą parafie w kraju z ponad 40,000 wiernymi. Zabytkowy kościół jest otwarty 24/7, więc nie zapomnij zajrzeć do środka, aby podziwiać wspaniałą architekturę. W tej okolicy znajduje się również Muzeum Polskie w Ameryce oraz inne zabytkowe polskie budynki i kościoły.
Każdego lata, doroczny festiwal Taste of Polonia oferuje muzykę na żywo na czterech scenach, lekcje gotowania, przejażdżki karnawałowe, wystawy, lokalnych sprzedawców, namioty z piwem rzemieślniczym oraz tony tradycyjnego jedzenia. Rozrósł się on do największego polskiego festiwalu w USA odwiedzanego przez ponad 35,000 osób rocznie.