Jak działają agencje pracy? Na czym zarabiają?

Jak działają agencje pracy? Na czym zarabiają?

Bardzo często spotykamy się z negatywnymi opiniami o agencjach pracy. Panuje bowiem przekonanie, że wszyscy pośrednicy to oszuści, wyłudzający pieniądze od osób poszukujących pracy. W niniejszym artykule podważamy ten mit – wyjaśniamy jak działają agencje pracy i na czym zarabiają.

Zanim zaczniesz

W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej temu, na jakich zasadach funkcjonują agencje zatrudnienia / agencje pracy. Skupimy się na roli pośrednika, którego głównym zadaniem jest umożliwienie kontaktu między pracodawcą a przyszłym pracownikiem, a także zatrudnianie i organizowanie wyjazdów do pracy za granicę.

Po co istnieją agencje pracy?

Wydawać by się mogło, że korzystanie z usług agencji pracy nie ma większego sensu – dla pracodawcy oznacza to dodatkowe koszty, a dla pracownika mniejsze wynagrodzenie. Jednak przeprowadzane co roku badania potwierdzają słuszność istnienia agencji pośrednictwa. Wśród Polaków zauważa się stale rosnące zainteresowanie takimi usługami ze strony pracodawców, jak i przyszłych pracowników. Z czego ono wynika?

Jesteś pracodawcą? Odwiedź portal europa.jobs i skorzystaj z dostępnych opcji promowania dla Twoich ogłoszeń!

Brak działu rekrutacji w firmie i za małe zasoby ludzkie

Po pomoc w zorganizowaniu profesjonalnej rekrutacji na stanowiska pracy zgłaszają się najczęściej mniejsze firmy. Z uwagi na brak własnego działu rekrutacji i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, zlecają przeprowadzenie tego (czasem bardzo skomplikowanego) procesu właśnie agencjom pracy. Okazuje się jednak, że większe zakłady pracy, dysponujące odpowiednimi środkami, również korzystają z usług pośredników. Z jakiego powodu?

Korzystanie z usług pośredników to duża oszczędność czasu. Firmom działającym na szeroką skalę zależy na przeprowadzeniu szybkiej rekrutacji dla jak największej ilości kandydatów. Kiedy posiada się odpowiednie środki, wygodnym rozwiązaniem jest zlecenie czasochłonnego procesu poszukiwania i zatrudniania pracowników firmie z zewnątrz.

Bariera językowa i nieznajomość zagranicznego rynku pracy

Dotarcie zagranicznych pracodawców do polskich pracowników na własną rękę jest nie lada wyzwaniem. Nieznajomość języka i zagranicznego rynku pracy znacznie utrudniają proces rekrutacji. Dlatego z pomocą przychodzą pośrednicy, którzy wykonują wszystkie niezbędne działania mające na celu znalezienie, a następnie weryfikację pracowników jeszcze przed wyjazdem za granicę.

Zobacz oferty pracy za granicą bez znajomości języka!

Dla pracowników

Badania potwierdzają, że Polakom zależy na podjęciu pracy u zagranicznego pracodawcy z możliwością załatwiania wszelkich spraw administracyjnych związanych z zatrudnieniem w Polsce.

Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, nie mamy zaufania do zagranicznych pracodawców, a po drugie chcemy uniknąć samodzielnego dopełniania formalności, które potrafią być bardzo skomplikowane.

Szukając pracy przez agencję, możesz liczyć na pomoc wykwalifikowanych pracowników, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości przed wyjazdem, a także doradzą na jaką ofertę pracy aplikować, uwzględniając Twoje wymagania i kwalifikacje.

Rekruterzy robią co w ich mocy, abyś znalazł zatrudnienie – efektywność ich pracy jest dodatkowo wynagradzana.

Co więcej, korzystając z usług pośredników możesz liczyć na dodatkowe udogodnienia, takie jak:

 • transport do miejsca zatrudnienia (darmowy lub w atrakcyjnej cenie)
 • zakwaterowanie
 • tłumaczenie dokumentów związanych zatrudnieniem
 • pomoc przy meldunku i wyrabianiu numerów personalnych

Czy agencja pracy to dobre rozwiązanie dla Ciebie?

Jeśli odpowiesz przecząco na chociaż jedno z poniższych pytań:

 • Czy lubisz podejmować ryzyko?
 • Czy znasz języki obce?
 • Czy orientujesz się w zagranicznym prawie?

Pomyśl nad skorzystaniem z pomocy pośredników. Dzięki temu, unikniesz dodatkowego stresu, którego i tak nie brakuje przy wyjeździe za granicę.

Ile zarobi na Tobie agencja?

Nieufność wobec działalności agencji pośrednictwa pracy wynika zazwyczaj z niewiedzy. W związku z tym, chcielibyśmy wytłumaczyć, na czym faktycznie zarabiają pośrednicy. To proste! Pracodawca, korzystający z usług pośredników dokłada do Twojego wynagrodzenia kwotę przeznaczoną dla agencji, dlatego nic na tym nie tracisz! W sprawdzonej i godnej zaufania firmie możesz mieć pewność, że otrzymasz taką samą stawkę, jaką proponowano Ci w umowie. Za granicą przysługuje Ci przynajmniej stawka minimalna, której wysokość jest uzależniona od pracy jaką wykonujesz. Pamiętaj, aby nie dać się oszukać! Jeśli zarabiasz mniej, niż osoby zatrudnione bezpośrednio w firmie zagranicznej, powinieneś to zgłosić jako przejaw dyskryminacji!

Kwota przeznaczona dla pracowników agencji stanowi około 20% Twojej stawki godzinowej. Z tych pieniędzy opłaca się m.in. pracowników działu rekrutacji, dodatkowe działania mające na celu pomoc pracownikom na emigracji zarobkowej, a także transport i zakwaterowanie pracowników. Reszta stanowi zysk dla agencji.

Czy zarobki oferowane w pracy przez agencje są niższe ?

Odpowiedź brzmi – nie. Twoje wynagrodzenie nie będzie się różnić od tego, które otrzymasz bezpośrednio w zagranicznej firmie. Jak już wspomnieliśmy wyżej – agencja zarabia na kliencie, nie pracowniku. Dodatkowo warto w tym miejscu wspomnieć o korzyściach płynących z zatrudnienia przez agencję, takie jak:

 • bezpieczeństwo
 • mniejszy stres związany z formalnościami
 • bezproblemowe rozliczenie podatku na koniec roku

Ważne! Zatrudniając się przez agencję pracy, musisz liczyć się z tym, że u jednego pracodawcy możesz przepracować maksymalnie 18 miesięcy. Po upływie tego czasu, masz dwie opcje – powrót do kraju lub zatrudnienie bezpośrednio w firmie zagranicznej, w której pracowałeś.

Nie zapominaj!

Niektóre usługi oferowane przez agencję pośrednictwa pracy są odpłatne. Za co pobiera się opłatę?

 • transport (realny koszt)
 • badania lekarskie
 • tłumaczenie dokumentów

Innych opłat agencja nie ma prawa pobierać!

Czy agencja działa legalnie?

Wszystkie zarejestrowane w Polsce agencje pracy podlegają ścisłej kontroli instytucji państwowych oraz innych organów kontrolnych. Każda firma ma obowiązek wpisania się do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, w celu zalegalizowania swojej działalności. Wiarygodność wybranej firmy możesz sprawdzić, korzystając z wyszukiwarki KRAZ.

Nie daj się oszukać! Przy wyborze pośrednika zwracaj uwagę na to, czy posiada on numer KRAZ. Polecamy również zaczerpnąć opinii innych osób, które już wcześniej współpracowały z daną agencją.

Praca